| General Information | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 75 | 83 |
| Power Rating (kW) | 60 | 66 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | 4BTA3.9-G11 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (Customizable) | |
| Fuel Tank Capacity | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model | BC83 Open Type | BC83 Silent Type |
|---|---|---|
| Length (mm) | 1880 | 2450 |
| Width (mm) | 770 | 970 |
| Height (mm) | 1400 | 1250 |
| Tank Capacity (L) | 138 | 138 |
| Engine Model & Manufacturer | 4BTA3.9-G11 (Cummins) |
| Number of Cylinders | 4 |
| Cylinder Arrangement | In-line |
| Cycle | Four Stroke |
| Aspiration | Turbocharger & Aftercooler |
| Bore x Stroke | 102 x 120 mm |
| Displacement | 3.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Fuel System | BYC PB/Electronic Governor |
| Cooling System | Force Water Cooling Cycle |
| Fuel Consumption @ 100% Load | 208 g/kWh @1500 rpm |
| Alternator Brand | Leroy Somer |
| Alternator Model | TAL-A42-C |
| Rated Power | 60kW/75kVA |
| Rated Voltage | 230V/400V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 Wire |
| Protection Grade | IP23 |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating |
| Insulation Class | H class |
| Voltage Regulation, Steady State | ≤±1% |